Kredyt ekologiczny - ruszył II nabór wniosków o dofinansowanie
Kredyt ekologiczny - ruszył II nabór wniosków o dofinansowanie
Powrót do aktualności
10 kwietnia 2024

Kredyt ekologiczny - ruszył II nabór wniosków o dofinansowanie

Z ogromną rodością informuję, że Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił drugi nabór wniosków o dofinansowanie dla Działania Kredyt Ekologiczny. Nabór wniosków trwać będzie od 25.04.2024 r. do 25.07.2024 r.

 

Znaczek — znak zapytania konturCzym jest kredyt ekologiczny?

W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne oraz wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.  Dodatkowym elementem projektu może być inwestycja w OZE, jeśli wynika z rekomendacji audytu. Efektem modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.

 

Dla kogo skierowany jest Program?

O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

Monety konturNa jakie wsparcie mogę liczyć?

Dofinansowanie w ramach działania udzielane jest w formie bezzwrotnych dotacji.

Poziom dofinansowania zależy natomiast od kategorii wydatków, jakie ponosić planujemy w ramach projektu. Dla przykładu:

  • W przypadku kosztów związanych z wymianą maszyn na bardziej energooszczędne podstawą udzielenia pomocy będzie Mapa Pomocy Regionalnej.
  • W przypadku zadań związanych z efektywnością energetyczną wsparcie może wahać się od 15% do 75% (zależne m.in. od rodzaju zadania, wielkości przedsiębiorstwa, lokalizacji projektu).
  • W przypadku inwestycji na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych dofinansowanie wynosić może od 45% do 65% (zależne od wielkości przedsiębiorstwa).

Jak przygotować się do wnioskowania o dofinansowanie:

  1. Audyt energetyczny – jest to obowiązkowy załącznik, jaki musi zostać przygotowany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie na wzorze udostępnionym przez BGK i zgodnie z opublikowanymi wytycznymi. Rekomendacje płynące z audytu są podstawą dla realizacji projektu w zakresie efektywności energetycznej.
  2. Promesa kredytowa/warunkowa umowa kredytu ekologicznego – komisja oceniająca projekt sprawdza, czy promesa kredytu ekologicznego lub warunkowa umowakredytu ekologicznego jest wystawiona/zawarta najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie i zawiera potwierdzenie, że została wystawiona/zawarta na podstawie pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Lista banków kredytujących, które dotychczas podpisały z BGK ramową umowę współpracy przy wdrażaniu Kredytu ekologicznego znajdą Państwo tutaj.
  3. Kontakt z nami w celu równoległej pracy nad wnioskiem o dofinansowanie – kiedy pozyskiwać będą Państwo audyt oraz promesę my możemy wykonywać już swoją część pracy i pracować nad wnioskiem o dofinansowanie.

Zapowiedziany nabór wniosków jest pierwszym z dwóch, jakie planowane są do uruchomienia w bieżącym roku.

 

Nie wpisujecie się Państwo w przedmiotowy konkurs, z uwagi na posiadanie statusu dużego przedsiębiorstwa? Nic straconego! Alternatywne źródła dofinansowania już niebawem oferować będzie NFOŚiGW w ramach Działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna wraz z OZE dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Wiemy także o planach wsparcia Efektywności Energetycznej oraz zadań z zakresu GOZ ze źródeł Krajowego Planu Odbudowy. Oczywiście będziemu Państwa na bieżąco informować.

 

Niezmiennie pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Sprawdź inne artykuły

12 listopada 2024
Dyżur ekspercki podczas BioAgro
Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w dyżurze ekspertów, który...