Fundusz Modernizacyjny to nowy instrument finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej.
Instrument ten będzie działał w latach 2021-2030 i zasilony będzie środkami ze sprzedaży 2% ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami, tzw. EU-ETS. Sprzedaż tych uprawnień będzie dokonywana w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Środki FM zostaną rozdysponowane na 10 krajów członkowskich, z czego Polsce przypada 43,41% dostępnej puli środków.
Funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Finansowanie inwestycji ze środków Funduszu będzie odbywało się w ramach programów priorytetowych NFOŚiGW. Przewiduje się dofinansowanie zarówno w formie pożyczek, jak i bezzwrotnych dotacji.
Środki uzyskane z Funduszu Modernizacyjnego będą przeznaczane na dofinansowanie realizacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji mających na celu modernizację krajowego systemu energetycznego oraz poprawę efektywności energetycznej, przez:
- wspieranie inwestycji w wytwarzanie i wykorzystywanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
- wspieranie inwestycji w magazynowanie energii i modernizację sieci energetycznych, w tym rurociągów należących do systemów ciepłowniczych, sieci przesyłu energii elektrycznej oraz zwiększanie połączeń międzysystemowych między państwami członkowskimi Unii Europejskiej,
- wspieranie we współpracy z partnerami społecznymi w regionach uzależnionych od stałych paliw kopalnych, sprawiedliwych przemian mających na celu ułatwienie pracownikom zmiany miejsca zatrudnienia oraz zdobywanie nowych i specjalistycznych umiejętności, wspieranie edukacji oraz inicjatyw zatrudnieniowych, a także nowych inicjatyw gospodarczych działających na zasadzie startup,
- wspieranie inwestycji w efektywność energetyczną, w tym w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa i odpadów,
- realizację inwestycji mających na celu modernizację krajowego systemu energetycznego oraz poprawę efektywności energetycznej.
Powoli, od stycznia 2022 roku, ruszają już pierwsze nabory w ramach programów dofinansowanych z Funduszu Modernizacyjnego, a w tej chwili jesteśmy już po zakończonych konsultacjach społecznych dla pozostałych programów:
- Energia dla wsi
- Przemysł energochłonny - dekarbonizacja
- Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej
- Przemysł energochłonny - OZE
- Racjonalna gospodarka odpadami część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
- Kogeneracja powiatowa
- Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru
- Digitalizacja sieci ciepłowniczych
- OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa
- Kogeneracja dla Ciepłownictwa
- Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu
- Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci - program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych
- Moje Ciepło
- Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna;
- Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Oferta Funduszu jest ciekawa i dlatego serdecznie zapraszamy potencjalnych beneficjentów Funduszu Modernizacyjnego do kontaktu z naszymi Doradcami.
Podpowiemy, jak się przygotować do wnioskowania.
Zespół METROPOLIS